En İyi Baklava Nasıl Anlaşılır?

Baklavanın iyisini tüketmek istiyorsanız ilk ip uçucunu renginde aramalısınız. Her yeri eşit kızarmış, altın sarısına yakın renge sahip bir baklava vitrinde kendini belli edecektir.


İyi baklava görüntüsüyle insanda yeme arzusunu arttırdığı gibi, şerbet içinde yüzen bir baklava hileli olduğuna işaret etmektedir. Baklava tepsisinin içerisinde fazladan şerbet varsa bilin ki o şerbetin tek hedefi daha ağır çekmesini sağlamaktır. Baklavanın görüntüsü bu saydıklarımız gibiyse o baklavayı almaktan hemen vazgeçin! Rengi altın sarısına yakın, şerbeti tam ise diğer testleri yaparak iyi baklavayı bulmaya çalışın. Diğer bir test ise baklavaya çatalı batırmayla yapılır. Çatal batırıldığında baklavadan çıtırtı sesi geliyorsa, o baklavanın yufkaları usta bir el tarafından incecik açılmış ve olması gerektiği kadar kızartılmış demektir. İyi baklava testinin en önemli aşamaları ise şimdi ifade edeceklerimizde gizlidir. Baklavayı ağzınıza götürmeden koklayın. Burnunuza yoğun bir Antep fıstığı ile sadeyağ kokusu geliyorsa, o baklavayı çekinden yiyebilirsiniz. Çünkü baklavada sadece iyi malzemeler kullanılmışsa bu kokuları yakalayabilirsiniz. İyi baklava testinin son aşaması yani baklavayı yeme bölümü karar noktanız olmalıdır. Baklavanın iyisi, gerçek Antep baklavası ağza alındığı anda dağılmaya başlayacak, damağınızda farklı bir lezzetin izini bırakacaktır.


Birkaç dilim yedikten sonra dahi baklava yeme isteğiniz hale devam ediyorsa, işte doğru baklavayı buldunuz diyebiliriz.


İyi bir baklava tüketim ardından mideyi de rahatsız etmeyecektir. İyi baklavayla tanışmanın adresi ise Hamido Baklava & Fıstık’tan geçmektedir.