Gaziantep Karası Kuru Üzüm

Beslenme düzeninize kan yaparak kalp krizi veya felç geçirme ihtimalini azaltan, enerjiyi arttıran, damar yapısını sağlamlaştıran, bünyeyi güçlendiren, gribal enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olan bir yemiş eklemek ister misiniz? Tek başına tüketilebilmesinin yanı sıra (Maksimum fayda için çekirdeğiyle birlikte yemelisiniz) kompostolarda, reçellerde, kek ve pastalarda da kullanılan kuru üzüm ile tanışmalısınız öyleyse, özellikle de Gaziantep karası kuru üzüm ile. Vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin olan bu doğal kuru üzüm lezzetiyle de, faydalarıyla da gönlünüzü fethedecek bir besin.
 


 
Kuru üzümün faydaları hakkında biraz daha detay verelim. Çekirdeği de, etli kısmı da antioksidan maddeler içeren Antep karası üzüm besin değerleri yüksek olduğu için çocukların sağlıklı gelişmesine yardımcı oluyor. Bu özelliklerinden fayda görmek için kuru üzümün doğal şartlarda, hile katılmadan üretilen çeşitlerinden almalısınız tabii ki, Hamido kuru üzüm gibi. Günümüzde gıda maddelerine birçok hile katılıyor biliyorsunuz ve bu da onlardan umduğumuz faydayı sağlamamızı engelliyor, hatta sağlığımıza zarar veriyor. Sağlıklı şartlarda üretilmiş Gaziantep karası kuru üzüm tüketerek vücudunuza güç, enerji ve sağlık katabilirsiniz.

 


 
Gaziantep’e özgü şire kültürü gereğince üretilen kuru üzümün yararları arasında en önemli olanlarından biri vücudun direncini arttırması ve başta soğuk algınlığı olmak üzere bazı hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturmasıdır. Günümüz dünyasının şehirlerinin kirli havası, bol katkılı ve hileli gıda maddeleri bünyemizin güçten düşmesine, sağlığımızın bozulmasına yol açabiliyor. Düzenli olarak kuru üzüm tüketerek bünyenizi bu olumsuz şartlara karşı daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Kansızlık sorunu çekiyorsanız Gaziantep karası kuru üzüm size iyi gelecektir. Demir eksikliği anemisi ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir sorundur ve ara öğünlerde kuru üzüm, dut ve kayısı tüketmek vücudunuzun günlük demir ihtiyacının bir kısmını karşılar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olması, karaciğeri temizlemesi ve hücre yenileyici özelliği olması da kara üzümün faydaları arasında sayılmaktadır.

Son olarak şunu belirtelim; böbreğinizde kum varsa kuru üzümün çekirdeğini çıkarın ve karabiberle karıştırarak yiyin, bu karışım böbrek kumlarının dökülmesine yardım eder. Ne dersiniz, mutfağınızda bulunması gereken bir yemiş, değil mi?